Instagram Hashtag Kullanımı Hakkında Her Şey

Instagram Hashtagler İle Gönderi Etkileşimi Arttırın

   Popüler sosyal medya platformu Instagram’da hashtag kullanarak gönderi etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Peki Instagram hastagler ile gönderi etkileşimi arttırma nasıl olur? Öncelikle hastagh nedir? Bunu öğrenmemiz gerekmektedir..

instagram hashtag kullanımı

Hashtag nedir?

   Hashtag, “#" işareti ile gösterilen, sosyal medya platformlarındaki yazı içerisinde konuyla ilgili kişilerin anahtar kelime olarak kullandığı, bu kelimeden istediğini bulabilmesi için oluşturulmuş söz öbekleridir. İçeriklerin kullanıcılara daha rahat ulaştırılması öngörülmüştür.

   Hashtag kullanımı ilk olarak 2007 yılında tasarımcı Chris Messina tarafından Kaliforniya San diego  yangınında grupların bunu kullanmasını önermesiyle başladı. Daha sonra 2009 yılında Twitter tarafından İngilizce hashtagleri tıklanabilir linklere çevirmesiyle, sosyal medya kullanıcılarının bunları kullanarak alakalı tweetleri görebilmeleri sağlanmıştır. Twitter'da tek hashtag Instagrama göre çok daha kullanışlı olmaktadır. Instagramda hashtag kullanımı çok daha fazla etkileşime sebep olmaktadır.

   Popüler hastagh kullanımları genelde şahıs sayfalarında uygun olsa da markalar da yine popüler hashtag kullanımını yapabilmekteler. Markalar hashtag kullanımını sayfanın konusuyla alakalı yapmaktadırlar. En popüler tagler şöyle sıralanabilir;

#love  #instagood  #fashion  #beautiful  #cute #tbt  #me  #selfie  # follow  gibi hashtagler çok fazla kullanıma sahiptirler. Bu tagler sayfalarda kullanıldığında çok daha fazla etkileşim aldığı görülmüştür.  Örneğin moda sayfalarındaki hashtagler; #fashion #fashionblogger #fashionweek olarak sıralanırken, gezi sayfalarında  #trip  #adventure  #instatravel  #travelblogger gibi hashtagler kullanılmaktadır.

Neden Hashtag Kullanılmalıdır?

   Hashtag kullanımı kullanıcılara ulaşmak takipçilerinizi arttırmak ve markanızın reklamını yapmak için en ideal yollardan birisidir.

   Hashtagler paylaşımlarınızın kolayca bulunmasını sağladığı için, sayfanızın daha fazla takipçi ve gönderilerinizin daha fazla beğeni almasını sağlar. Hashtagler kendi sayfanız ve yahut markanızın benzeri sayfaları bir arada oluşturduğu için hem diğer sayfalardaki takipçilere kolayca ulaşmış olursunuz hem de markanıza çok daha rahat ulaşım sağlamış olursunuz. Bu yüzden hashtag kullanımı Instagramda hayati önem taşımaktadır.

   Ayrıca araştırmalara göre kullanıcılar, hashtag kullanımıyla ünlülere ve markalara çok daha rahat ulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Instagramda Hashtag Kullanımı

   Instagramda hashtag kullanımı diğer sosyal medya platformlarına  göre biraz daha farklılık göstermektedir. Instagramda 30’a kadar hashtag kullanılabilir. Çok daha fazla etkileşim almak için en fazla 10-11 arası hashtag kullanımı önerilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre etiketli yapılan paylaşımların etiketsiz yapılan paylaşımlara oranla %12,6 daha fazla etkileşim aldığı gözlemlenmiştir. Kendi hesabınızda popüler etiketleri kullanmanız uygun olacaktır. Ancak bir markanız varsa hangi endüstriye dayalıysa onunla ilgili etiketler kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Instagram için diğer sosyal medya platformlarına oranla daha fazla etiket kullanılması önerilmektedir.

Instagramda Hashtag Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram'da hashtag kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Öncelikle markanız için hashtag oluştururken kesinlikle araştırma yapmanız gerekmektedir. Bir etiket oluşturmadan önce Instagram türk takipçi satın alarak daha ilgi çekici bir profile sahip olmanız gerekebilir. Instagram, Twitter ve Google üzerinden araştırma yaparak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Böyle olunca hem markanızın ismine gelecek kötü bir durumla karşılaşmamış olursunuz, hem de araştırma ile birlikte müşterilerinizin nelerden hoşlandığını da öğrenmiş olursunuz.

   Hashtag kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sadece popüler etiketleri kullanmaktır. Sadece popüler etiketleri kullanmak markanızın diğer gönderilerin arasında kaybolmasına ve müşterilerinizin markanıza daha zor ulaşmasına sebep olmaktadır. Dünya çapında bir uygulama olduğundan belki gönderilerinize yine de beğeni gelse de uzun vadede markanız için herhangi bir şey ifade etmeyecektir.

   Popüler etiketin dışında çok fazla etiket kullanmak da yapılan yanlışlardan birisidir. Beşten fazla etiket kullanmak hem verdiğiniz iletiyi baltalar hem de evlerinizin gözünde markanızı düşürür.

   Çok fazla etiket kullanmak neyse, hiç etiket kullanmamakta aynı şekilde markanız üzerinde kötü bir etki bırakır. Hatta yeni bir oluşumsanız hiç etiket kullanmamak denizde bir damla gibi sosyal medyada kaybolursunuz. Hashtag kullanımı birer arama aracı olduğu için markalar için sosyal medyada bulunabilmeyi en iyi sağlayan araçlardır.

   Ek olarak yenilikleri denemek ve görüşlere açık olunması sosyal medyanın akıcılığına ayak uydurulmasını sağlar. Bununla birlikte popüler hashtaglerin dışında yerel (lokal) hashtaglere de yer vermek sizi ve markanızı bulunduğunuz konumda daha bilinir hale getirir.

   Bununla birlikte etiketleri resimlerle beraber kullanmak, etiketleri açıklamanın sonuna koymak, kampanya çekiliş ve yarışmalara özel etiket oluşturmak sizi ve markanızı çok daha hızlı bir takipçi kitlesine ulaştıracaktır.

   Buraya kadar olanlar yapılması gerekenler olarak sıralanırken yapılmaması gerekenler de şu şekilde listelenebilir;

 Paylaşımla alakasız hashtag kullanmak, her kelime için ayrı bir hashtag kullanmak, başka bir  kampanyaya çekiliş  ya da yarışmaları ait hashtag kullanmak, çok sayıda hashtag kullanmak sizi ve markanızın aşağı çekecektir. Doğru gönderi etkileşimini yakalayabilmek adına instagram türk beğeni satın almak işlerinizi kolaylaştırabilir. Instagram algoritmaları popüler gönderileri keşfete düşürmektedir.

İpuçları

   Unutulmamalı ki burası bir sosyal medya platformu ve bu platformu gerçek insanlar kullanıyor. Bu açıdan dengeyi korumak çok önemlidir. Hashtagler kolay hatırlanabilir, akılda tutulabilir ve çok geniş anlamlı olmamalıdır.

   Hashtag kullanılmadan önce bilmediğiniz bir anlamı var mı yok mu kontrol etmek, sizi ve markanızı koruyacaktır.

Son olarak büyük platformların altına kendi hashtaginizi oluşturursanız sosyal medya denizinde çok daha rahat yer bulabilirsiniz.